Pulsation Nefes

Yaşam, nefesle başlar. İlk nefesle kişi “şimdi”yi ve “burada olma”yı kavrar. Zaman içinde zihin, yaşananların, tecrübe edilenlerin, olumlu veya olumsuz duyguların, düşüncelerin etkisiyle bulanıklaşmaya başlar ve bizler sadece “hayatta kalmak” içi nefes almaya başlarız

Pulsation Nefes

Oysa nefes almak, ânın farkına varmak, doğanın içinde birey olarak, onun bir parçası olarak varolmanın gücünü hissetmektir aslında. “Hayatta kalmak” için nefes almaksa, isli bir camın ardından dünyaya bakmaya benzer sadece.

Öfkeliyken “on saniye boyunca derin nefes almamızı” öğütleyenleri, ağrılarımız varken “hızlı ve kesik” nefes almamızı söyleyenleri, kahkahalarla gülerken “dolu dolu içimize havayı çektiğimizi” hissettirenleri, “sıkıntılıyken “derin bir nefes alıp sonuna kadar verdiğimiz” anları düşünelim. Günlük hayatta son derece sıradan bulduğumuz, hatta üzerine hiç kafa yormadığımız “nefes alıp vermenin” aslında her duygumuzla, her yaşadığımızla ne kadar ilişkili olduğu çok açık, değil mi? İşte bu yüzden, pek çok meditasyon tekniğinin, psikolojik gevşeme egzersizlerinin, hatta oyuncuların sahne arkasında düzenli yaptıkları alıştırmaların bile merkezinde hep nefes yer alır.

Hayvanlar ve bebekler doğru nefes alıp verirler. Bu yüzden de yaşam karşısındaki duruşları çok daha açıktır. Doğru nefes almak yalnızca vücuttaki oksijen dengelemek gibi tıbbi faydalar sağlamakla kalmaz, manevi varlığımızla aramızda bir uyum yakalamamıza da yardımcı olur. Bilinç düzeyimizin artmasına, zihnimizi meşgul eden pek çok sorunla boğuşurken, geçmişi, geleceği sorgularken varoluşumuza ve yaşamımıza etki eden endişelerimizi fark etmemize olanak verir. Nefes terapisinin amacı, yeniden “şimdi ve burada” olmaya başlamamızı sağlamaktır.

info@premeshwari.com
Evrenle ilişkiniz ve daha ötesi için:
www.zenlovers.com
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by premeshwari.com. Tüm Hakları Saklıdır.