Meditasyon

Yaşamın tüm güzelliğinin yanında bir de ağırlığı var. Herkesin hayatı kendine göre farklı yoğunluklarda mutlu anlardan ve sıkıntılı durumlardan ibaret.

Meditasyon

Yine herkes, zaman zaman, sıkıntılardan yorulduğunu, yaşananların ağırlığını taşıyamadığını hissedebiliyor. Hatta çoğu zaman başka bir boyuta geçip başka bir yerde başka bir formda yaşamayı dilediğimiz bile olabiliyor. Meditasyon, bu “kaçma” ve “uzaklaşma” duygusunu anlayabilmemizi, bu duyguyla barışabilmemizi ve önümüze ne çıkarırsa çıkarsın yaşamın bize sunduklarını kabul etmemizi sağlıyor.

İnsanın doğduğu andan itibaren yaşamaya başladığı tekamül sürecinde yapabileceği en iyi şey, çoğu zaman, izleyici olabilmek. Bu, pasif, olaylara müdahale etmemeyi öngören, omuz silkmeyi gerektiren türde bir izleyicilik değil elbette… Olaylara, yaşananlara uzaktan bakabilmeyi sağlayan, böylece objektif bir bakış açısı geliştirmeyi mümkün kılan, duyguları, düşünceleri tartmamıza imkân veren bir “izleme” tavrından söz ediyorum. Çünkü ancak bu şekilde endişelerle, korkularla, kederle, sıkıntıyla, telaşla bulanan zihni dinlendirmek, duru bir bakış açısı edinmek mümkün olabilecektir.

Doğanın bir parçası olarak insanın da bir çiçek gibi sessiz, bir kedi gibi dingin kalıp dünyayı dinlemeye, rüzgârı hissetmeye, havadaki mevsim kokusunu içine çekmeye, tüm bedeninin canlılığını kutsamaya ihtiyacı var. Meditasyon, zihni boşaltıp oradan rasgele gelip geçen düşünceleri bir düzene koymanın, olaylara tepki vermeden önce doğru, nesnel bir değerlendirme yapmanın yolunu açan unsurlardan biri. Zihni odaklayarak ruhani ve fiziksel gözlem yapma kapasitemizi artırmanın ömür dediğimiz süre içinde varlığımızı hırpalamadan, özsaygımızı koruyarak, önyargılarımızdan kurtularak ve bilincimizi yükselterek vakit geçirmemizi sağladığı da bir gerçek. Farklı meditasyon ekollerinin farklı önermeleri olsa da Osho’nun şu sözü, meditasyonun özünü tanımlıyor: “Meditasyon yeni bir şey değildir; dünyaya gelirken onu da beraberinizde getirdiniz. Zihin yeni bir şeydir; meditasyon ise sizin doğanızdır. O sizin doğanız, sizin varlığınızdır.”

info@premeshwari.com
Evrenle ilişkiniz ve daha ötesi için:
www.zenlovers.com
BİZE MAİL GÖNDERİN
Copyright 2017 by premeshwari.com. Tüm Hakları Saklıdır.